Goji - Kustovnice čínská


  • Zpomaluje proces stárnutí Plody kustovnice jsou po staletí považovány tradiční čínskou medicínou za léčivou potravinu podporující dlouhověkost a vitalitu. Z nutričního hlediska jsou plody GOJI nejhodnotnějším ovocem na planetě.Obsahují 18 druhů aminokyselin, 21 stopových prvků /zinek, železo, měď, vápník, germanium, selen, fosfor / a jsou nejbohatším zdrojem karotenoidů. Dále obsahují vitamíny C, B1, B2, B6 a E. To z těchto plodů dělá jedinečnou živinami nabitou superpotravinu, přesahující všechna známá kriteria. Za plody Goji stojí také množství nejen celosvětových , ale i českých výzkumů, které prokazují, že lycium polysacharidy, obsažené v Goji mají pozoruhodné antioxidační účinky a imunitu podporující vlastnosti. Sklizeň a sušení ovoce : Sklízí se i se stonky při zralosti 80-90%, tak aby nedošlo při sklizni ke stlačení a poškození bobulí. Při sušeni vzduchem rozmístěte plody ve vrstvě 2cm a během sušení neotáčejte dokud nejsou suché. Suší se na sluníčku, aby se uchovala jejich nutriční hodnota. Konzumují se samostatně, nebo se z nich připravuje čaj, podobně jako šípkový. Goji se pak ještě konzumují i po tomto vyluhováni čaje. Použití:
  • Kůra z kořenů se používá při nachlazení, kašli, krvácení z nosu, diabetu, bolestech zad bolestech v krku, revmatismu, snižuje cholesterol, pomáhá při impotenci.
  • čaj ze sušených plodů a listí snižuje krevní tlak, snižuje obsah cholesterolu v krvi. Pravidelné použití zlepšuje funkci jater a ledvin
  • Olej ze semen je výborný na vysušenou pokožku, při svědění i jako antibiotikum
  • Konzumace sušených a čerstvých plodů upravuje vysoký tlak, posiluje zrak odstraňuje závratě, bolesti v kříži, chronické ,,vnitřní“ krvácení, krvácení z nosu , astma, únavu.