Raw kuličky

 
nevařené dezerty pro zdraví bez cukru a škodlivých tuků, pouze z rostlin, slazené sušeným ovocem nbeo medem či agávovým, datlovým či javorovým sirupem:
 
Kešu ořechy natural nebo mandle neloupané...........150g
sušené datle bez pecek.....................................................100g
kakao. skořice, karob dle chuti na dochucení
sezma, kokos na ozdobu
 
 
Je třeba neprve namočit ořechy  do vody tak na 4 až 8 hodin, nejlépe přes noc. Do jiné nádoby namočíme sušené datle také do vody, tam by stačilo na 2 hodiny, ale klidně celou noc.
Namočením ořechů či mandlí se spustí klíčivý proces v semínkách, jsou pak lépe stravitelné  a využijete lépe obsah živin.
Přeby tečnou vodu po namočení slijeme.
Dáme vše do misky, tedy ořechy( mandle), datle, můžete přidat kakao nebo skořici a vše pořádně ponornýmj mixérem rozmixujeme na hustou kaši.
Pokud je těsto řídké můžete dohustit strouhaným kokosem nebo jemnými ovesnými vločkami, ale můžete dohustit i pomeltými oříšky nebo jinými semínky.
Tvoříme kuličky a obalíme je v sezamu nebo v kokosu.  Dobrou chuť!
 
 
Obměna zdravější: přidejte do hmoty čerstvě namleté lněné semínko, stačí 3 polévkové lžíce  na celé množství, nebo můžete dát konopné semínko loupané a nebo novinku Chia semínka.
 
 
Pokd chcete dezert jako koláč, tak se hmota po rozmixování a zahuštění dá mezi 2 folie a vyválí se válečkem obdélník třeba tloušťky 2cm , posypete třeba kokosem nebo karobem a dáte ztuhnout do ledničky nebo mražáku. Po 2 hodinách můžete dezert krájet na malé čtverečky a nebo trojúhelníčky .
 
 
Mandle nebo kešu, semínka lnu, sezamu, slunčnice, chia, mák a další...............jsou bohatým přírodním zdrojem mnoha dobrých výživných látek, bílkovin, nenasycenách tuků, včetně omega 3, vitamínů, minerálů, sacharidy doplní datle a sirupy.